Ocelárna nekuřáckou firmou

Ocelárna nekuřáckou firmou

Kouření způsobuje onemocnění srdce a cév, zvyšuje riziko infarktu a je zodpovědné až za třetinu nádorových onemocnění. Přesto je v České republice 2,4 mil. kuřáků. Společnost ArcelorMittal Ostrava se rozhodla odstartovat v září roku 2014 kampaň s cílem stát se do roka kompletně nekuřáckou hutní firmou. Jednalo se o nelehký úkol pro interní komunikaci motivovaný čím dál větším zájmem o zdraví zaměstnanců v celé skupině ArcelorMittal.

03_big-filtr
Klient
ArcelorMittal Ostrava
Datum realizace
2015
Kategorie
Interní komunikace
Rozsah kampaně
PR

Společnost musela své zaměstnance na tuto zásadní změnu náležitě a ohleduplně připravit. Využívala při tom odborné psychologické výzkumy v oblasti motivace k odvykání kouření a také zapojila samotné zaměstnance. Vše se neslo v pozitivním duchu, a tak se například během Týdne zdraví vyměňovaly cigarety za jablka a nechyběla ani finanční podpora pro odvykající, která v případě úspěchu dosáhla 100 %. Hnacím motorem pro kuřáky byly příběhy těch, kteří kouřit již přestali, a tzv. sedmi statečných, kteří právě prodělávali odvykací kúru. V areálu bylo i odpočítávání času do začátku zákazu kouření, jako podpora komunikace sloužily klasické billboardy, plakáty a letáčky.

Změna byla stěžejním krokem k zdravějšímu životnímu stylu a zdravé společnosti. Zaměstnanci ji nakonec přijali hladce, odvykací kúru absolvovalo 97 z nich a další desítky přestaly kouřit bez využití odborné pomoci.

Společně jsme našli takový způsob komunikace, aby naši pracovníci pochopili účel změny a aby měli pozitivní motivaci. Navíc se nám podařilo toto ožehavé téma příznivě medializovat.

Barbora Černá Dvořáková, tisková mluvčí ArcelorMittal Ostrava

Úspěšný projekt vyvolal debatu i v celé řadě médií. Ve veřejném průzkumu MF DNES dokonce vyšlo najevo, že dvě třetiny lidí zákaz kouření schvalují. V regionálních i celostátních médiích se objevilo skoro 50 iniciovaných výstupů, z nichž většina vyzněla výhradně pozitivně. Česká televize odvysílala celkem 30 minut živých i předtočených reportáží ve zpravodajských relacích.

Huť ArcelorMittal Ostrava byla veřejností vnímána jako jeden z průkopníků nekouření ve velkých firmách nejen u nás a téma nekuřácké společnosti rezonovalo i mimo mediální prostor. V roce 2016 získal projekt 1. místo v kategorii Interní komunikace v soutěži Česká cena za PR, pořádané Asociací PR agentur (APRA).

Vážení klienti,

z důvodu plánované odstávky elektřiny ve dnech 20. a 23. 10. nebude funkční náš poštovní server ani pevné linky. Proto prosíme, své konzultanty kontaktujte výhradě na mobilním telefonu, popřípadě volejte na telefonní číslo 724 722 397. Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení

AMI Communications